Dyskusyjny Klub Książki



 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
11 kwietnia o godzinie 17:17        
"Maria i Paul. Miłość geniuszy" Maciej Karpiński

Luty - Kamil Bałuk-"Wszystkie dzieci Louisa"

W latach 80. w Holandii najważniejsze było prawo kobiet do decydowania, czy chcą mieć dzieci, ile, oraz, że nie powinno się ich ograniczać.
Pytanie tylko czy są granice tej wolności?
Louis, bohater książki przez 20 lat kilka razy w tygodniu oddawał swoje nasienie do trzech banków spermy. Był to czas, kiedy dawcy byli anonimowi, a dla dyrektorów i lekarzy był to intratny biznes. Nie było restrykcyjnych przepisów, były tylko zalecenia, co do dawców i ilości oddawanego nasienia, a to powodowało duże nadużycia.
Bohater książki-dawca zostałby anonimowy, a świat nie dowiedziałby się o całej sytuacji, gdyby nie miał ciemniejszego koloru skóry.
 Na spotkaniu dyskutowaliśmy o granicach wolności, ale także o tym,dlaczego człowiek chory na zespół Aspergera pozostaje poza kontrolą i wciela swój plan, aby mieć jak najwięcej dzieci w życie.
Na pytanie: „Dlaczego chciałeś mieć tyle dzieci?”
„Odpowiedział, że o ile rozumie naturę to, człowiek, który ma najwięcej potomstwa, jest najpotężniejszym z ludzi”.
Louis uważał, że skoro nie mógł mieć własnych dzieci, to wybrał drugie, najlepsze wyjście. Poza tym to był dla niego rodzaj lekkiej obsesji.
A dzieci, czyli tzw. POŁÓWKI?
Co przeżywały, kiedy dowiedziały się, że ich mały świat nagle się rozrasta, a ich genetycznym ojcem jest człowiek o ciemnej skórze, z Aspergerem, a nie biały, wykształcony i z ciekawymi zainteresowaniami.
Na ile człowiek może ingerować w naturę i jakie to może mieć konsekwencje?
To już pytanie do każdego z osobna.


W jednym z wywiadów autor stwierdził: „Zakładam, że w Polsce też żyje taki Louis, który w przyszłości będzie miał lub już ma 200 dzieci”.

Dyskusja była bardzo ożywiona, zdania były podzielone. Takie książki lubimy…wtedy się dzieje… 





Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
21 lutego o godzinie 17:17        
"Wszystkie dzieci Louisa" Kamil Bałuk


2018 ROK
Styczeń - Debbie Macomber-"Dom nad zatoką"
Nowy 2018 rok z Dyskusyjnym Klubem Książki zaczęliśmy lekko, łatwo i przyjemnie, a wszystko za sprawą lektury Debbie Macomber  „Dom nad zatoką”. Jest to powieść, której akcja toczy się w małym, nadmorskim miasteczku. Splatają się w nim losy kilku rodzin, które przeżywają swoje wzloty i upadki. Ogólnie wydźwięk tej powieści jest pozytywny i optymistyczny. Czasem opisy są zbyt przesłodzone, a bohaterowie zbyt idealni. Książkę czyta się w jeden, zimowy wieczór.
Na koniec mała dygresja: klub się nadal rozrastaJ.






Grudzień - Olga Gitkiewicz "Nie hańbi"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
15 listopada o godzinie 17:00        
"Nie hańbi" Olga Gitkiewicz


LISTOPAD - Daniel Odija „ Kronika umarłych”.
Kolejny raz na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki został odkryty młody, zdolny twórca. Akcja książki toczy się w Kostyniu, nadmorskiej miejscowości, gdzie świat rzeczywisty przenika się z imaginacjami i z pewnością jest to zabieg, dzięki, któremu książka zyskuje na wartości. Przekrój postaci jest bardzo zróżnicowany i każda z nich przechodzi kryzys, dokonuje wyborów. Niektórzy noszą w sobie oznaki szaleństwa. Wspólnie zwróciliśmy uwagę na język, sposób budowania zdań. Zachwycił nas  klimat sennego, mrocznego miasteczka i prawie każdy zwrócił uwagę na innego bohatera i w różny sposób spoglądaliśmy na ich zmagania z życiem, rzeczywistością i światami wyimaginowanymi. Spotkaniu towarzyszyły wróżby andrzejkowe, które wprowadziły nas w świetny nastrój.





Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
22 listopada o godzinie 17:15         
"Kronika umarłych" Daniel Odija



PAŹDZIERNIK - "Światło między oceanami" M.L. Stedman 

Październik, to miesiąc z książką „Światło między oceanami”, dwiema nowymi uczestniczkami Dyskusyjnego Klubu Książki  i z dyskusjami, porównaniami, szukaniem odpowiedzi na odwieczne pytania, o moralność, przyzwoitość, wybory i ich konsekwencje. Z takimi dylematami zmagali się bohaterowie książki. Niczym mityczna Antygona stali przed wyborem, a każdy z nich kogoś krzywdził. Czy mamy prawo oceniać Isabel, która poroniła dwójkę dzieci, a trzecie urodziła martwe? Matkę, która już nie mogła mieć potomstwa i namówiła swojego męża, aby skłamał, kiedy ocean wyrzucił łódkę z martwym mężczyzną i niemowlakiem.  Czy Tom postąpił właściwe ujawniając prawdę, kiedy dowiedział się, że jej biologiczna matka żyje. Każda decyzja kogoś krzywdzi, zadaje ból. Bardzo skrzywdzone jest w tej sytuacji dziecko, które zostaje zabrane jedynym rodzicom jakich zna i oddane obcej kobiecie. Temat poruszył, ale niektórzy uznali, że książka momentami jest zbyt ckliwa. Zgodni byliśmy za to co do stwierdzenia, że to był udany debiut M.L. Stedman.







WRZESIEŃ-" Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya" Jacek Dehnel

Po miesiącu przerwy ( w lipcu też sobie nie odpuściliśmy) odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. I już na początku miła niespodzianka, gdyż dołączyła do nas nowa klubowiczka, którą jeszcze raz serdecznie witamy.
Tematem naszej dyskusji był „Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya” Jacka Dehnela. Nie wiem czy to sprawiły nowe siły witalne po urlopie czy tematyka i sposób napisania książki, ale dyskusja była bardzo emocjonalna. Tematyka książki oscyluje wokół męskich relacji pokoleniowych, w których panuje wzajemna podejrzliwość, brak zaufania, poniżanie. Kobiety w życiu mężczyzn traktowane są podmiotowo i stanowią tylko tło. Wspólnie stwierdziliśmy, że trudno się oderwać od tej pozycji, czyta się ją jak najlepszą książkę akcji. Dodatkowym jej atutem jest umieszczenie w powieści obrazów Goi.




Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
20 września o godzinie 17:15         
"Saturn" Jacka Dehnela



LIPIEC - "Analfabetka która potrafiła liczyć" Jonasa Jonassona

11.07.2017 r. pierwszy raz w historii Dyskusyjnego Klubu Książki spotkaliśmy się w okresie wakacyjnym. Była to inicjatywa Klubowiczów, którzy tak dobrze czują się w swoim towarzystwie, że trudno im się było rozstać i czekać do września na kolejne spotkanie. Tematem dyskusji była książka Jonassona Jonasa „Analfabetka która potrafiła liczyć”.
Książka przedstawiająca w krzywym zwierciadle problemy ważne i trudne.
Autor „Stulatka który wyskoczył przez okno i zniknął” swoją kolejną powieścią udowodnił, że potrafi łączyć wątki w taki sposób, że dają efekt spójności. Bohaterowie jego powieści są wyraziści, momentami przerysowani, zabawni, a w tle ich egzystencji bomba, która znacząco wpływa na ich losy. Książkę czyta się szybko, przyjemnie i często z uśmiechem na twarzy.






Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
11 lipca o godzinie 17:00         
"Analfabetka która potrafiła liczyć" Jonas Jonasson



CZERWIEC - "Chata" W.P. Young
28.06.2017 r. miało się odbyć ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy na nim „Chatę” Younga i wtedy zrodziła się myśl, aby spotkać się jeszcze raz w okresie wakacyjnym. Zaplanowaliśmy spotkanie 11.07.2017 r. w plenerze. Wracając jednak do „Chaty”, książki, o której można rozmawiać na różnych płaszczyznach… nam się ten zabieg nie udał. Dlaczego? Do końca nie wiadomo…, ale to też ciekawy temat do dyskusji.  Książka została potraktowana trochę powierzchownie, bez zagłębiania się w jej tajniki. Czy się podobała? To chyba pytanie nie na miejscu. Na pewno jest inspirująca i fakt, że sięga po nią taka rzesza ludzi coś znaczy. Dla naszego Klubu może nie był, to czas na taką lekturę. Może kiedyś do niej wrócimy. Mnie autor zaintrygował i właśnie sięgnęłam po „Rozdroża”.




Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
28 czerwca o godzinie 17:15         
"Chata"  W.P. Young


17.05.2017 r.

„Powolny człowiek”  J.M Coetzee.
To było wyjątkowe spotkanie w plenerze, na którym dyskutowaliśmy o książce na różnych płaszczyznach. „Powolny człowiek”, to powieść o przemijaniu, ale także o samotności, o tym, że w życiu chcemy czuć się potrzebni.
Paul lat 60, traci w wypadku nogę. Nie chce się widywać z przyjaciółmi, ponieważ wstydzi się swojego kalectwa. Główny bohater nie radzi sobie z przemijaniem i dlatego pociąga go młodość . Symbolem młodości jest tutaj opiekunka Marijana, której przeciwieństwem jest brzydka i stara pisarka Elisabeth Costello.
Rozmawialiśmy o brzydocie tej zewnętrznej, ale także o tej wewnętrznej i o tym jak trudno pogodzić się z upływającym czasem.
Spotkanie było wzbogacone wystawą Zofii Muchowicz i te okoliczności przyrody.












Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
 Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
17 maja o godzinie 17:15 w Nowej Gdynii        
J.M. Coetzee „Powolny człowiek”



12.04.2017 r.
„Bohaterowie są zmęczeni” Marii Nurowskiej, to książka o dwóch braciach Leonie i Ludwiku. Leon Niemczyk znany aktor, mistrz drugoplanowych ról i jego brat altruista, a jednak ich drogi się rozeszły, poróżniła ich sprawa zdrady, a może więź nigdy nie była tak silna. Jacy byli? Dowiadujemy się o nich tyle ile sami chcieli opowiedzieć. Dyskusja o książce rozpoczęła się od anegdot i ciekawostek z życia Leona, którego żona Krystyna okazała się koleżanką naszej „klubowiczki”. Zgodnie stwierdziliśmy, że opowieść o Ludwiku była ciekawsza i bardziej intrygująca. W trakcie spotkania zadawaliśmy sobie pytanie o to, ile jest prawdy o naszych bohaterach, ile literackiej fikcji, a ile gry. Wszyscy mieliśmy nadzieję przeczytać rzetelną biografię, a przeczytaliśmy opowieść z dużą dozą kolorytu.







Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 

Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
12 kwietnia o godzinie 17:15 !!!





15.03.2017 r.
„Pałac kultury. Biografia intymna” Beaty Chomątowskiej, to książka, która w jakimś stopniu odczarowała ten budynek, symbol przyjaźni radzieckiej.
Nikt nie sądził, że można tak dyskutować na temat jednego budynku, a na spotkaniu zdarzyły się rzeczy niezwykłe, ciekawe spostrzeżenia…Jedni byli zafascynowani podejściem autorki do tematu , inna osoba znalazła w książce fotografię swojej cioci, która prowadziła kronikę w Pałacu Kultury. Interesujące były spostrzeżenia osób, które pamiętały budowę tego obiektu, przemówienia. Inne spojrzenie miały osoby młodsze, które namiastkę tych czasów znają z kronik.
Jeżeli ktoś się spodziewa, że książka skupia się na opisie budynku, to nic bardziej mylnego. Autorka umiejętnie porusza się w czasie i przestrzeni, opisując historię budynku i ludzi, którzy byli z nim związani.
Niewątpliwie, co by nie opowiedzieć o Pałacu Kultury, z pewnością rodzi on różne, skrajne emocje. Jedni chcą, żeby zniknął z krajobrazu Warszawy, dla innych jest czymś naturalnym, że tam był, jest i będzie.








Sanato” Marcina Szczygielskiego, to horror, który swoim kunsztem literackim dorównuje najlepszym twórcom tego gatunku, tak zgodnie stwierdziliśmy po przeczytaniu tej ciekawej, mrocznej lektury.
Od pierwszej strony książki, czuje się atmosferę niepokoju i nieokreślonej tajemnicy. Akcja na początku rozwija się wolno, by w kulminacyjnym punkcie znacznie przyspieszyć. Zaczynają się przerażające i mrożące krew w żyłach wydarzenia, a opisane w sposób plastyczny obrazy wpływają na naszą wyobraźnię i budzą grozę, a także wywołują dreszczyk emocji.
Pomysł osadzenia akcji w sanatorium okazał się bardzo trafny. Przysłowiową wisienką na torcie jest fakt, że podstawą do napisania powieści stały się autentyczne zapiski Niny Ostromęckiej, które prowadziła podczas tragicznego w skutkach eksperymentu  tzw. „złotej gorączki Sanato”.
„Sanato” wywołało długą i ożywioną dyskusję, która mogłaby trwać wiele godzin, ale wszyscy byliśmy zgodni, co do tego, że jest to książka dorównująca najlepszym przedstawicielom tego gatunku literackiego.
 Kolejne spotkanie odbędzie się 15.03.2017 r., a omawiana będzie na nim książka. „Pałac.Biografia intymna” Beaty Chomątowskiej.







Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
15 lutego o godzinie 17:15 !!!

Posłaniec” Markusa Zusaka, to powieść drogi, ale drogi nieznanej, tajemniczej i pełnej niespodziewanych rozwiązań. Narracja jest pierwszoosobowa, a wydarzenia relacjonowane są na gorąco. Czytelnik ma możliwość oceniania i  wyciągania własnych wniosków.  Głównym bohaterem jest Ed Kennedy, nastolatek, który przedstawia się jako życiowy nieudacznik, ale czy tak jest na pewno? Pewnego dnia jego życie się zmienia i zostaje posłańcem. Nagle jego bezbarwna, pozbawiona sensu egzystencja nabiera kolorów. Od momentu kiedy dostaje kartę asa karo jego życie staje się misją. Zaczyna pomagać ludziom, sam szuka rozwiązań ich problemów uciekając się czasem do kłamstw i podstępów.
Książka okazała się pozycją, która ma wiele płaszczyzn do omówienia, począwszy od językowej, poprzez postawy moralne, fabułę i konstrukcję.
Każdy z nas znalazł w tej lekturze coś dla siebie i chociaż może zabrzmi to banalnie, ale naprawdę po tej książce chce się być lepszym, bardziej uważnym i reagującym człowiekiem.
 Kolejne spotkanie odbędzie się 15.02.2017 r., a omawiana będzie na nim książka Marcina Szczygielskiego „Sanato”.






Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w starym roku odbyło się 14.12.2016 r. Lekturą, którą wybraliśmy na ten okres była „Pierwsza na liście” Magdaleny Witkiewicz. Zgodnie stwierdziliśmy, że jest to pozycja, która skłania do dyskusji o dawcach szpiku i o powodach, którymi się kierują decydując się na ten krok. Poza tym książkę oceniliśmy jako zbyt przewidywalną pełną pozytywnych postaci, a może autorka chciała, żebyśmy na nowo uwierzyli w dobry świat i w ludzi, którzy go tworzą. Spotkanie upłynęło w miłej, świątecznej atmosferze.






Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
14 grudnia o godzinie 17:15 !!!




„Jaśnie pan” Jaume Cabre , to książka, o której można dyskutować wiele godzin, biorąc pod uwagę nie tylko fabułę, ale także aspekty językowe.
Akcja książki rozgrywa się w XVIII w. w Barcelonie. Jest to powieść przedstawiająca zepsuty świat mieszczan, w którym prym wiedzie obłuda i zepsucie.  Świat, w którym pieniądze i władzę zdobywa się dostosowując się do reguł rządzących barcelońską arystokracją. Taką postacią jest główny bohater Rafael Masso i Pujades, który nie zawdzięcza pozycji społecznej błękitnej krwi, ale układom i sprytowi.
W tym świecie nie ma miejsca na prawdę. Ten świat jest skorumpowany i pełen zależności.
Po burzliwej i ciekawej dyskusji doszliśmy do wniosku, że zakwalifikowanie tej powieści do gatunku jakim jest kryminał, nie jest tak oczywiste i że jest, to po części książka społeczno-obyczajowa i psychologiczna. Język jest wyszukany, bardzo plastyczny, pełen metafor i epitetów. Fabuła książki o zabarwieniu słodko-gorzkim z pikantnymi szczegółami i dawką ironii.









Jakie, to ciekawe, że wszyscy czytamy tę samą książkę, ale zwracamy uwagę na zupełnie inne jej szczegóły.  „Bikini” Janusza Wiśniewskiego, to pozycja  wielowątkowa, naładowana emocjami .
Były głosy, że postaci w niej przedstawione są wyidealizowane, zbyt ułożone, wręcz nierealne. Wszyscy jednogłośnie orzekli, że najciekawsza jest pierwsza część, a więc zbombardowanie Drezna. Z pewnością jest to pozycja, w której opisane fakty historyczne ciekawią odbiorcę i chce dowiedzieć się czegoś więcej, sięgając do źródeł. Dzieje się w niej dużo, są zapożyczenia, pojawia się wiele postaci drugoplanowych. Momentami wkrada się do niej chaos.
Akcja toczy się w Dreźnie, Nowym Jorku, na atolu Bikinii. W książce pokazany  jest człowiek, który w warunkach wojny żyje inaczej, szybciej dokonuje wyborów, szybciej się zakochuje, szybciej też konsumuje tę miłość.
Niespodzianką tego spotkania była prezentacja Doroty Szczurek i Marzanny Bucholc, które z ogromną pasją opowiedziały nam o literackim Woodstocku, czyli Ogólnopolskim Zlocie Członków Dyskusyjnych Klubów Książki, który odbył się we Wrocławiu.











Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
19 października o godzinie 17:15 !!!




Dnia 21.09.2016 r. o godz. 17:15 spotkaliśmy się pierwszy raz po wakacjach, żeby podyskutować o książce „Maybe Someday” Colleen Hoover. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że książka jest przeznaczona dla młodzieży, gdyż treść, wątki, które się w dziwny sposób urywają i czasami w sposób naiwny kończą nie przekonują dorosłego czytelnika. Najbardziej podobały nam się piosenki, które są częścią utworu i które mieliśmy okazję wysłuchać. Przy okazji dyskusji dowiedzieliśmy się, że ten rodzaj literatury wpisuje się w nurt New Adult , który przeznaczony jest dla osób w wieku 18-25 lat i jest efektem przepaści między literaturą młodzieżową (Young Adult), a literaturą dla dorosłych.  Następne spotkanie, to już inny rodzaj literatury i nasz rodzimy autor Janusz Wiśniewski z utworem "Bikini". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.






Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie 
Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się  
21 września o godzinie 17:15 !!!




Ostatnie przed wakacjami spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w wyjątkowym dniu – w sobotę podczas Nocy Bibliotek. Nocna aura wprowadziła nas w odpowiedni klimat dla omawianej książki – mroczny kryminał autorstwa Joanny Jodełko.
„Kryminalistka” to opowieść dziejąca się na kilku płaszczyznach: realnej oraz tej wykreowanej przez pisarkę, czyli główną bohaterkę książki. Powieść czyta się jednym tchem, przedstawione postacie są bardzo barwne i mocno zarysowane. Do końca fabuła trzyma w napięciu, ale nawet po przeczytaniu nie otrzymujemy jednego zakończenia, a całość każdy może zinterpretować inaczej.
Kolejne spotkanie odbędzie się 21 września. Na wakacje klubowicze wybrali książkę pt.: Maybe Someday, autorstwa Colleen Hoover.





9 maja omówiliśmy zbór opowiadań Patricka Suskind pt.: Kontrabasista. Opowiadania nie należą do ulubionych form literackich klubowiczów, dlatego też jako propozycje do czytania pojawiają się one rzadko. Jednakże po dzisiejszym spotkaniu i przeczytaniu opowiadań Suskinda, większość czytelników zmieniło zdanie, a ten tom opowiadań trafił na stałe do ich ulubionych pozycji literackich.
Książka ta opowiada o ludziach niespełnionych, poszukujących swej drogi życiowej, nieszczęśliwych, uwikłanych w życie w którym nie czują się szczęśliwi, jednak nie potrafią go zmienić, a drogi, które obierają, aby odmienić swój los kończą się tragicznie.
Pozycja, choć nie optymistyczna, jest napisana pięknym językiem. Opisy w niej zawarte są tak żywe i dogłębnie przejmujące, iż w niektórych momentach słyszy się opisane w nich dźwięki, czuje się dreszcze  i przeżywa emocje wraz z bohaterami.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie wszystkie osoby kochające literaturę i pragnące wymienić się opiniami na temat swoich ulubionych książek, gdyż na następnym spotkaniu porozmawiamy nie tylko o zadanej powieści, czyli „Kryminalistce” Joanny Jodełki, ale także podzielimy się naszymi ulubionymi autorami i tytułami oraz opowiemy o książkach, które przeczytaliśmy w ostatnim czasie. Spotkanie to odbędzie się w NOC BIBLIOTEK, w sobotę, 4 czerwca o godzinie 18:15.






„Spowiedź Śpiącej Królewny” Mariusza Sieniewicza to historia trzydziestoośmioletniej Emilki, której życie określone jest poprzez opiekowanie się zniedołężniałymi rodzicami, ośmieszanie mężczyzn na Facebooku oraz czas spędzany z koleżankami w pubach. Przedstawiony obraz młodej kobiety, otaczającego ją świata oraz ludzi nie napawa optymizmem. Choć w książce nie brak powodujących uśmiech fragmentów jest to raczej wynik nagromadzenia neologizmów oraz sformułowań, stworzonych na potrzeby opowieści, niespotykanych w rzeczywistym świecie. Pozbawione celu, determinacji i sensu życie Emilki od pierwszych kart powieści skazane jest na zagładę.
Opinie czytelników dotyczące książki jak zawsze były podzielone, jednak wszyscy słusznie stwierdzili, iż nie sięgnęli by po raz kolejny po tę niezwykle trudną w odbiorze książkę.
W spotkaniu 20 kwietnia wzięło udział siedem osób.

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 maja. Będzie na nim omawiana książka Patricka Suskind pt.: Kontrabasista.






„Kora”,zbiór ośmiu opowiadań amerykańskiej pisarski Lorrie Moore,nie przypadł nam do gustu. Pomimo, że większość czytelników nie przebrnęła nawet do połowy książki, klubowicze po raz kolejny potrafili wyciągnąć z treści wszystko, co się dało. 
Opowiadania są znakiem współczesnych czasów, ukazują puste relacje ludzkie, oparte na korzyściach, nie na miłości, bliskości i czułości. Bohaterów łączy to, że każdy z nich wchodzi w związek „na siłę”, jednakże każdą historię można interpretować inaczej. 
Nawet tytuł sugerować może kilka znaczeń: jako dosłowne tłumaczenie angielskiego tytułu, oznaczającego "korę drzewa", którą oplatają się bohaterowie, odgradzając się od codziennego świata i innych ludzi, a także kojarzyć się może z główną postacią z mitu o "Demeter i Korze", w którym Kora zostaje skazana na nieszczęśliwy związek z Hadesem w krainie ciemności, jak i bohaterowie opowiadań, którzy żyją właśnie jakby w "podziemiach", pozostając w płytkich relacjach, pozbawionych emocji i nadziei.
W spotkaniu 30 marca uczestniczyło 7 osób. Następnie czytamy powieść „Spowiedź Śpiącej Królewny” Mariusza Sieniewicza.







Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o debiutanckiej powieści Kamila Cywki pt.: „Bękart”. Na początku obejrzeliśmy film promujący książkę, a następnie zapoznaliśmy się z artykułem, w którym autor w bardzo ciekawy sposób opowiada o autobiograficzności książki. Dzięki niemu w zupełnie inny sposób spojrzeliśmy na opisane sytuacje.
Powieść przedstawia poszczególne stadia postępowania alkoholizmu, jego wpływie na rodzinę, zwłaszcza żonę głównego bohatera oraz dwóch nastoletnich synów, nałogu, który niszczy nie tylko osobę uzależnioną. Opowiada również o dorastaniu w blokowisku, w dzielnicy o „złej sławie” oraz konsekwencjach związanych z przynależeniem do danego środowiska.
Książkę czyta się jednym tchem. Opowieść wciąga, wraz z każdą kolejną kartką czytelnik jest ciekawy, jak dalej potoczą się losy głównych bohaterów. Po jej zakończeniu jeszcze długo myśli się o niej.
Następne spotkanie odbędzie się 30 marca, na które czytamy zbiór opowiadań pt.: „Kora” autorstwa Lorrie Moore.






Powieść „Castrop” Pawła Huelle przedstawia wcześniejsze losy głównego bohatera „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna. To druga, po „Opowieściach chłodnego morza” pozycja tego auta, omawiana podczas Dyskusyjnego Klubu Książki. Również tym razem książka spotkała się z ogromnym entuzjazmem. Opisaną historię czyta się z przyjemnością, jednakże z powodu nasycania fabuły filozoficznymi i politycznymi rozważaniami, trzeba często robić przerwy. Powieść napisana jest pięknym, literackim językiem, oddającym klimat i nastrój przedstawionej epoki (początek XX wieku) oraz opisywanego środowiska (wykształcona burżuazja). Tytułowy bohater wzbudza sympatię i wywołuje uśmiech na twarz: to młody, inteligentny i niezwykle dobrze wychowany dżentelmen idealista-romantyk, w którego uporządkowane życie wkrada się platoniczne uczucie do Polki – Wandy.
Z pozoru monotonna książka, na ostatnich stronach szykuje dla nas zaskakujące zakończenie.
W spotkaniu 27 stycznia wzięło udział siedem osób.


Na kolejnym spotkaniu będziemy omawiać powieść „Bękart” Kamila Cywka.







16 grudnia za sprawą powieści Andrzeja Stasiuka „Mury Hebronu” wcieliliśmy się w postać głównego bohatera – więźnia – recydywisty. Wraz z nim poznaliśmy więzienną, codzienną rzeczywistość. Poznaliśmy kilka zwrotów w języku więziennym, którym nasycona jest książka.
Pomimo wielu niezwykle brutalnych i wulgarnych wątków, z jakimi do tej pory nie spotkaliśmy się w żadnej książce czytanej podczas spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, powieść spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Obserwując losy głównego bohatera dowiedzieliśmy się, że więzienie nie resocjalizuje, wręcz przeciwnie, uczy, jak stać się przestępcą, a im wcześniej się do niego trafi, tym gorzej. Początkowe fragmenty czytało się najtrudniej, są one najmocniejsze w całej książce, jeśli jednak uda się przez nie przebrnąć, powieść czyta się jednym tchem. Losy bohaterów wciągają, mamy potrzebę dowiedzieć się, co wydarzyło się dalej. Wczuwając się w sytuacje przedstawionych postaci okazuje się, że w jednej chwili nasz los może się odmienić, każdy z nas może znaleźć się kiedyś po drugiej stronie muru.
Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy fragment programu Wojciecha Cejrowskiego, w którym wyjaśnione zostały niektóre znaczenia słów w grypserze więziennej.
W spotkaniu uczestniczyło 8 osób.

Na następne spotkanie czytać będziemy powieść pt.: „Castrop” Pawła Huelle. 








Kim jest Cygan? Czy to przysłowiowy oszust i złodziej? Czy może zwyczajny człowiek? W książce Jacka Milewskiego „Dym się rozwiał” poznajemy właśnie codzienne życie Cyganów, ludzi mieszkających obok Polaków, starających się jednak zachować swoją odrębność kulturową, przestrzegających swoich zasad. Wejście w środek zamkniętego świata Cyganów, do którego żaden „gadzio” nie ma wstępu, jest możliwe dzięki autorowi, współzałożycielowi jedynej w Polsce szkoły romskiej, któremu udało się zdobyć ich zaufanie. Po wielu latach życia wśród Cyganów, jest przez nich traktowany prawie „jak swój”. Pomimo tego wciąż buntuje się przeciw wielu z ich zwyczajów. Oprócz poznania codziennego życia współczesnego Cygana, z książki dowiadujemy się również wielu ciekawostek, między innymi dotyczących historii przybycia Cyganów do Europy.
Książka napisana jest pięknym, literackim językiem, zawierających wiele wtrąceń z języka Romów. Snute w niej historie nie nudzą, wręcz przeciwnie, pobudzają wyobraźnie, skłaniają do przemyśleń i odpowiedzi na wiele pytań. Niebanalne postacie budzą sympatię i ciekawość, by poznać dalsze ich losy.
Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, 25 listopada, czytelnicy zastanawiali się, czy dziś prawdziwych Cyganów już nie ma? Czym wyróżniają się oni na tle nas, Polaków? Czy łączące ich silne więzi rodzinne, wierność tradycji i okazywany szacunek starszym nie jest godny naśladowania?
Dziś, jak mówi tytułowe opowiadanie „Dym się rozwiewa”, Cyganie wtapiają się w społeczność, w której żyją, zwłaszcza młodzi ludzie nie chcą już się wyróżniać.
Opowiadania Jacka Milewskiego wzbudziły niezwykłe zainteresowanie wśród Klubowiczów oraz skłoniły do dyskusji i wymiany poglądów na wiele, również odrębnych tematów.

Następne spotkanie odbędzie się 16 grudnia. Będzie na nim omawiana książka Andrzeja Stasiuka „Mury Hebronu”.



 


Podczas wrześniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, czytelnicy zastanawiali się, czy chcieliby żyć wiecznie, czy warto i czy takie życie nie oznaczałoby wiecznej samotności? Takie pytania pojawiły się po lekturze książki „Miłość alchemika” amerykańskiej pisarski Avery Williams, w której główna bohaterka po wypiciu magicznego eliksiru może żyć wiecznie przyjmując ciała innych ludzi.
Powieść pozostawia po sobie niedosyt. Wiele wątków, aż prosi się o rozwinięcie i dokończenie. Historie bohaterów również pozostawiają wiele niewiadomych.
Pomimo tego, powieść czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Od wciągającej fabuły nie sposób się oderwać. Zdania czytelników również i tym razem były podzielone. Jedni ze smutkiem, a drudzy z ulgą stwierdzili, że alchemikowi nie udało się zgłębić sekretu nieśmiertelności.
W spotkaniu 9 września uczestniczyło 10 osób.
Z powodu remontu kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się dopiero 18 listopada. Zostanie na nim omówiona książka „Dym się rozwiewa” Jacka Milewskiego.










„Przedział dla pań” to powieść indyjskiej pisarki Anity Nair, opowiadająca o losach sześciu hinduskich kobiet, podróżujących w jednym przedziale pociągu. Poprzez historie każdej z pań, dowiadujemy się nie tylko o trudnym życiu każdej z nich w zamkniętym społeczeństwie braminów, ale również o mentalności hinduskiego społeczeństwa, zakorzenionego w sile i władzy mężczyzn. 
Pomimo, że jest to powieść o kobietach, nie jest ona przeznaczona tylko dla kobiet. Mówi również o poszukiwaniu szczęścia, spełnianiu marzeń o miłości i macierzyństwie, a także próbie wejrzenia w głąb siebie. 
Czytelnicy starali się wskazać, która z historii podobała im się najbardziej, co jednak nie udało się, gdyż w każdej z opowieści można było odnaleźć cząstkę swojego życia. 
Na zakończenie spotkania padł jednak zgodny wniosek, że czasem łatwiej zwierzyć się komuś obcemu niż najbliższej osobie.
W spotkaniu 10 czerwca wzięło udział osiem osób.
Kolejne spotkanie odbędzie się 9 września. Podczas przerwy wakacyjnej towarzyszyć nam będzie książka „Miłość alchemika” autorstwa Avery Williams. 







Na ostatnim spotkaniu, za sprawą powieści Witolda Horwatha pt.: „Ptakon”, zgłębialiśmy problem winy i kary. Czytelnicy, po przebrnięciu przez trudny w odbiorze język i styl pisarza, po zmaganiu się z wyrwanymi i przeskakującymi wątkami, niespójną fabułą i brakiem interpunkcji, a także mnogością różnych myśli, skoków w czasie i przestrzeni, stwierdzili, że był to świadomy zabieg, mający na celu pokazanie schematu myślenia głównej bohaterki, osoby chorej psychicznie. 
Pomimo mrocznej problematyki powieści, książka wciąga. Z każdą stroną czytelnik pragnie dowiedzieć się, jak ta historia potoczy się dalej. A czy mogłaby się zdarzyć naprawdę? Niektórzy stwierdzili, że tak. 
Na zakończenie spotkania, uczestnicy zadali sobie pytanie: czy oni potrafiliby wybaczyć osobie, która popełniła zbrodnię i pragnie się zmienić? Czy można zapomnieć o ciążącej na kimś straszliwej winie? Pytanie „wybaczyć czy potępić”, tak jak zakończenie powieści, pozostało otwarte. 
Jako podsumowanie spotkania, obejrzeliśmy fragmenty filmu „Ogród Luizy”, do którego scenariusz napisał Witold Horwath, opowiadający również o losach dziewczyny chorej psychicznie. 
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 10 czerwca. Do przeczytania wybrana została książka pt.: „Przedział dla pań” Anity Nair.












„Rozświetlone pokoje” - powieść omawiana na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wywołała niezwykłe emocje wśród Klubowiczów. Wielowątkowość książki sprawiła, że każdy z czytelników odnalazł w niej interesujące go kwestie, które z niecierpliwością pragnął poruszyć podczas spotkania. Wszystkie opinie popierane były cytatami, a niektóre wypowiedzi zadziwiały znajomością drobiazgowych szczegółów.
Richard Mason porusza problem traktowania osób starszych przez ich najbliższą rodzinę, a także personel „luksusowych” domów starców. Opowiada również o przyjaźni, jaka wywiązuje się pomiędzy starszą kobietą, a młodym chłopakiem. Mężczyzna okazuje wiekowej damie serce, a przede wszystkim zrozumienie, którego nie otrzymała nawet od swojej córki. Zgłębiając tekst towarzyszymy starszej kobiecie podczas wędrówki w głąb jej wewnętrznego świata, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością, a prawda z fikcją. Z powieści dowiadujemy się również niezwykłych faktów dotyczących wojny bursko-angielskiej oraz brytyjskich obozów koncentracyjnych powstałych na początku XX wieku.

W spotkaniu, które odbyło się 14 kwietnia, uczestniczyło 11 osób. Do grona miłośników literatury dołączyła nowa osoba. 
Kolejne spotkanie odbędzie się 13 maja i zostanie na nim omówiona książka „Ptakon” Witolda Horwatha.














„Imię w ciemności” to powieść litewskiej pisarki Renaty Serelyte. Przedstawia świat zmierzający w kierunku degradacji. Główna bohaterka to postać tajemnicza, nie znamy jej imienia oraz nie wiemy, czym się zajmuje, gdyż każda napotkana osoba przedstawia ją inaczej (jako policjantkę, prokuratora, sędziego, adwokata, kryminologa). Narracja prowadzona jest z punktu widzenia wiecznie pijanej i mającej dziwne wizje kobiety, z której trudno wywnioskować, jakie zdarzenia są rzeczywistością, a jakie – wspomnieniami z przeszłości czy urojeniami. Wszystko to nadaje książce oniryczny, a miejscami nawet wariacki klimat.
Pomimo to, powieść wywarła na uczestnikach ogromne wrażenie, rozemocjonowanej dyskusji nie było końca. Klubowicze wysnuli wniosek, że książka prawdopodobnie przedstawia różne stadia schizofrenii i rozdwojenia jaźni, a główna bohaterka przedstawiona jest w książce w kilku jej osobowościach.
Jak zawsze swoje tezy poparli stosownymi cytatami.
Następne spotkanie odbędzie się 15 kwietnia i zostanie na nim omówiona książka „Rozświetlone pokoje” Richarda Masona.








„Możliwość wyspy”  autorstwa francuskiego pisarza Michela Houellebecqa to przerażające świadectwo naszych czasów. Opisuje świat pozbawiony emocji i uczuć, nastawiony na powierzchowne relacje oparte na cielesnym zaspokojeniu, w którym kult młodości i życia wiecznego to najważniejszy cel do osiągniecia, gdzie ludzie komunikują się przede wszystkim za pośrednictwem Internetu.  
Powieść napisana jest brutalnym, pełnym wulgaryzmów i anatomicznych opisów językiem, przeplatanym filozoficznymi i naukowymi relacjami.
Mimo wszystko książka podobała się uczestnikom i wywołała bardzo burzliwą dyskusję oraz skłoniła do wielu refleksji oraz dygresji odnoszących się do współczesnego świata i bieżącej sytuacji politycznej.

W spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, 28 stycznia, wzięło udział dziewięć osób. Na kolejne spotkanie wybrana została książka „Imię w ciemności”.







Po raz pierwszy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki zdarzyło się, że większość uczestników nie przeczytała zadanej książki - "Zielone dziecko" Herberta Reada. 
Już od pierwszych stron lektura nie zachęca. Opowiada o przygodach Oliviera, który, niezadowolony ze swojego życia, postanawia stworzyć własne, idealne państwo. Jednak i tu nie zaznaje satysfakcji. Przenosi się więc do świata rządzonego przez „zielonych ludzi”, gdzie też nie jest szczęśliwy. Powieść łączy w sobie elementy utopii i fantasy. 
W spotkaniu 10 grudnia uczestniczyło 9 osób. Następne spotkanie odbędzie się 28 stycznia, na które zaproponowana została do przeczytania książka „Możliwość wyspy” Michela Houellebecqua.









„Anioły stąd odeszły” Heidi Hassenmuller ukazuje brutalną rzeczywistość XXI wieku, pozbawioną skrupułów młodzież oraz samotność w tłumie. Kiedy nastoletnią bohaterkę dotyka nieuleczalna choroba skórna, zostaje odsunięta przez rówieśników i staje się obiektem podłych żartów i drwin. Bezskutecznie próbuje szukać pomocy wśród rodziców i nauczycieli, którzy bagatelizują jej problem, a nawet obarczają ją winą. 

Książka, choć pozornie skierowana do młodzieży, powinna stać się obowiązkową lekturą każdego dorosłego. Klubowicze mieli podzielone zdania na jej temat, jednak na koniec spotkania zgodnie stwierdzili, że powieść ta zawiera wiele uniwersalnych problemów, które mogą dotknąć każdego z nas, bez względu na wiek. 

W listopadowym spotkaniu wzięło udział osiem osób. Na grudniowe spotkanie Klubowicze otrzymali do przeczytania książkę „Zielone dziecko” Herberta Reada.






Podczas październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omówione zostały dwie pozycje: „Języki i kolczyki” oraz „Dziewczyna o szklanych stopach”.

Pierwsza z nich to krótka opowieść, stworzona przez młodziutką japońską pisarkę Hitomi Kanehara o japońskich subkulturach młodzieżowych, fascynujących się modyfikacjami ciała, ze szczególnym uwzględnieniem uzyskania rozdwojonego języka. Dzięki nowemu uczestnikowi Dyskusyjnego Klubu Książki, interesującego się kulturą Japonii, problemy przedstawione w książce stały się zrozumiałe i inaczej odczytane, niż przed poznaniem kontekstu społecznego.

Po omówieniu tej pełnej w brutalne i wulgarne szczegóły książki uczestnicy przeszli do opisania swych odczuć po przeczytaniu „Dziewczyny o szklanych stopach” autorstwa brytyjskiego, również debiutującego pisarza. Powieść tę czyta się jak baśń. Towarzyszy jej aura tajemniczości, a magiczne stworzenia i fantastyczne wydarzenia przeplatają się z opisem smutnej rzeczywistości.

Pomimo, iż książki różnią się od siebie zarówno tematyką jak i sposobem opisu świata, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki po dokonaniu bardzo dokładnej i szczegółowej analizy stwierdzili, że znaleźć w nich można wiele podobieństw. Obie bowiem docierają do punktu, w którym bohaterowie zadają sobie pytanie: czy czeka mnie jeszcze przyszłość? I choć zdawać by się mogło, że dla obu z nich nie ma już nadziei, czytelnicy stwierdzili, że zakończenia niosą jednak za sobą ziarnko optymizmu.

W październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, 22 października, uczestniczyło 9 osób. Następne spotkanie odbędzie się 12 listopada i zostanie na nam omówiona książka „Anioły stąd odeszły” Heidi Hassenmuller.







10 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim sześć osób w tym dwie nowe osoby. Podczas wakacji klubowicze zmagali się z przeczytaniem ponad sześćset stronnicowej książki brazylijskiej pisarki. Tytułowymi szwaczkami są dwie rozdzielone siostry, których losy przedstawione są na tle społeczno-historycznym Brazylii na początku XX wieku. Choć kobiety żyją w skrajnie odmiennych warunkach, wciąż czują ze sobą podświadomą więź. Według czytelniczek, powieść jest trudna w odbiorze, czyta się ją niełatwo, mnogość opisów, literacki język oraz przeplatające się historie sióstr sprawiają, że nad książką trzeba się dłużej pochylić, poświęcić czas na jej zgłębienie. Niemniej jednak książka jest tego zdecydowanie warta. Pozostawia po sobie ślad i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się w środę 22 października o godzinie 17:15. Zostaną na nim omówione dwie książki: Języki i kolczyki  Hitomi Kanehara oraz Dziewczyna o szklanych stopach Ali Shaw.





Dzieci bohaterów to krótka powieść dziejąca się w slumsach na przedmieściach Haiti, opowiedziana z punktu widzenia małego chłopca, który wraz z siostrą zabija swojego ojca. Z tej historii dowiadujemy się, co doprowadziło dzieci do podjęcia takiej decyzji oraz co działo się z nimi w trakcie trzech dni wolności, które postanawiają podarować sobie po dokonaniu zabójstwa, zanim oddadzą się w ręce władz. Czytając tę powieść odnajdujemy podobieństwo do Betonowego ogrodu. W obu przypadkach choć wszyscy wiedzą o patologicznej sytuacji, jaka ma miejsce w domach głównych bohaterów, zainteresowanie ze strony dorosłych przychodzi dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Historię tę można by było osadzić we wszystkich realiach, w których dominuje bieda i przemoc. Porusza ona problemy stale aktualne, obecne w każdym zakątku świata.
W książce Dzieci bohaterów czytelników zachwycił styl pisarstwa haitańskiego autora. Przede wszystkich zadziwia fakt wyrażenia tak wiele treści i emocji w niewielu, prostych słowach, krótkich, pozornie pozbawionych uczuć zdaniach, przedstawiających suche fakty.
W spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 4 czerwca wzięło udział sześć osób.
Następne spotkanie odbędzie się po wakacjach, 10 września o godzinie 17:15. Zostanie na nim omówiona książka Szwaczka Frances de Pontes Peebles.





7 maja podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki po raz pierwszy omówiona została książka izraelskiego pisarza. Rury Etgara Kereta to zbiór krótkich opowiadań. Każde z nich, choć składa się z nie więcej niż pięciu stron, czasem jest to nawet pół strony, zawiera najważniejsze przesłania dotyczące ludzkiej natury. Lakoniczny język sprawia, że czytając ma się wrażenie niedosytu. Podążając za autorem przez cały zbiór opowiadań, czytelnika nie opuszcza niepokój. Na pewno nie jest to książka, którą można przeczytać jednym tchem: nad każdym tekstem bowiem, choćby najkrótszym, ma się ochotę zatrzymać na chwilę. Mistrzostwem można nazwać zawarcie tak wiele istotnych treści i wartości w tak minimalistycznych tekstach. 
Na członkach Dyskusyjnego Klubu Książki twórczość Etgara Kereta zrobiła ogromne wrażenie. Nawet po zakończeniu spotkania, uczestnicy długo jeszcze nie mogli przestać dzielić się odczuciami po przeczytanej lekturze. 
Następne spotkanie odbędzie się 4 czerwca o godzinie 17:15, na którym zostanie omówiona książka Dzieci bohaterów Lyonela Trouillota.





Betonowy ogród Iana McEwana to powieść, która nie bez powodu nadała autorowi miano „makabrysty”. To przerażająca opowieść o czwórce rodzeństwa, które po śmierci drugiego z rodziców-matki, z obawy przed rozdzieleniem, postanawiają w tajemnicy pochować ją w betonowym kufrze w piwnicy. To zapoczątkuje całą serię traumatycznych wydarzeń, podczas których rolę dorosłych przejmują dzieci. Tragiczna fabuła już od pierwszych stron sprawia, iż czytelnik pozbawiony jest złudzeń co do szczęśliwego zakończenia. Nasycenie kazirodczych, dosadnych scen erotycznych wzbudza niesmak. Balansowanie na granicy jawy i snu oraz osadzenie historii na skraju czasu sprawia, że mogłaby się ona wydarzyć w każdym momencie. Wszystko to wzbudza przerażenie czytelnika i na długo pozostaje w jego pamięci.

Podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 8 kwietnia, na temat omawianej powieści, czytelnicy, choć w nielicznym składzie, podjęli bardzo burzliwą dyskusję. Na koniec jednoznacznie stwierdzili, że pomimo kontrowersyjnej fabuły książka niesie z sobą niekwestionowaną wartość literacką oraz językową, a także skłania do przemyśleń na temat wartości etycznych i moralnych oraz tego, że powody działania każdego człowieka ukryte są głęboko w podświadomości i nie zawsze uświadamiamy sobie ich przyczyny.

Następne spotkanie odbędzie się 7 maja o godzinie 17:15. Dotyczyć będzie książki „Rury” izraelskiego pisarza Etgarda Kereta.





12 marca o godzinie 17:00 odbyło się drugie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło sześć osób. Omówiona została książka „Grzechotka” Joanny Jodełko.
Akcja powieści dzieje się w Poznaniu. Główną bohaterkę, Edytę, poznajemy, gdy dziewczyna budzi się rano w swoim mieszkaniu i z przerażeniem stwierdza, że jej nienarodzone jeszcze dziecko zniknęło. Podczas prowadzonego śledztwa przeciwko domniemanej matce-dzieciobójczyni na jaw wychodzą prawdziwe oblicza postaci, które początkowo wydawać się mogły bez skazy. Okazuje się również, że każdy, pozornie nie związany ze sprawą, pośrednio doprowadził do tej tajemniczej sytuacji.
Joanna Jodełka w swej powieści kryminalnej porusza kwestie handlu dziećmi, nielegalnych adopcji, sponsoringu oraz dzieciobójstwa.
Przedstawione postacie są mdłe i słabo zarysowane, nie budzą w czytelniku pozytywnych emocji, nie sposób również utożsamić się z żadną z nich.
Pomimo to, książka do ostatnich stron trzyma w napięciu, a czytelnik do końca nie wie, jaki finał będzie miała ta wstrząsająca historia.
Następne spotkanie odbędzie się 9 kwietnia o godzinie 17:00, na którym omówiona zostanie książka „Betonowy ogród” Iana McEwana.




12 lutego odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym roku, w którym uczestniczyło sześć osób. Omawiane były dwie książki: „Skaza” Magdaleny Tulli oraz „Plac zabaw” Marka Kochana. W tych z pozoru dwóch różnych historiach klubowicze odnaleźli podobieństwa, co zapoczątkowało niezwykle burzliwą dyskusję.  
„Skaza” to przerażająca, budząca niepokój historia o determinowaniu ludzkiego zachowania poprzez maskę, nakładaną pojedynczej jednostce przez grupę, do której przyszło mu należeć. Nie chcąc być wykluczonym ze środowiska, co wiązało by się z otrzymaniem etykiety „obcy”, człowiek zaczyna odgrywać przypasowaną mu rolę, bez względu na to, czy jest to zgodne z jego przekonaniami etyczno-moralnymi, czy nie. W tej książce trudno odnaleźć początek i koniec, opowieści mieszają się i przenikają. Nie można również jednoznacznie stwierdzić, kto pełni rolę narratora i czy w ogóle taki istnieje, czy też bohaterowie sami kreują swój los, a żadna wyższa siła nie jest w stanie zapanować nad ich postępowaniem. Opowieść Magdaleny Tulli każdy może interpretować inaczej. Wśród uczestników spotkania jedni upatrywali w niej upadek ludzkiej moralności, inni doszukiwali się aluzji do prześladowań Żydów. Jednakże w jednym wszyscy byli zgodni: książka wzbudziła w nich strach i poczucie, iż każdy z nas jest marionetką, odgrywającą narzuconą mu rolę.
„Plac zabaw” na pierwszy rzut oka wydaje się książką dowcipną, z dużą dawką czarnego humoru. Wgłębiając się w nią wysnuwamy jednak niepokojące wnioski, dotyczące upadku męskich wartości we współczesnym świecie. Podobnie jak w książce Magdaleny Tulli, w powieści Marka Kochana bohaterowie również odgrywają przypisane im role. Kluczowymi postaciami są tu trzej mężczyźni, próbujący odnaleźć się w roli ojca. Ich postępowanie, jako ojców, oraz stosunek, jaki mają do nich ich partnerki, określa, jakimi ludźmi jawią się czytelnikowi. W tej historii również trudno zidentyfikować poszczególnych bohaterów, gdyż każdy z nich nazywany jest Kociakiem, a ich losy przeplatają się. Przekaz również nie jest jasny. Odbiorca może odczytać powieść Kochana na dwóch płaszczyznach: jeśli skupimy się tylko na wierzchniej warstwie, otrzymamy opowieść napisaną potocznym, niemalże hiphopowym językiem, okraszoną z dużym dystansem groteskowym podejściem autora (mężczyzny!) do problemów, z jakimi boryka się współcześnie płeć brzydka; jeśli jednak zagłębimy się w nią, a jej treść potraktujemy metaforycznie, podobnie jak w książce Magdaleny Tulli, ukaże nam się przerażająca prawda o upadku stereotypów oraz wartości, narzucanych nam społecznie ról.
W obu przypadkach można stwierdzić, odwołując się do ukrytego przekazu powieści Marka Kochana, że świat to wielki plac zabaw, a ludzie kopią w życiowej piaskownicy, stawiając zamki z piasku oraz odgrywając role, narzucone im przez pozostałych uczestników zabawy. Omawiając te książki nie sposób również ominąć narzucającego się podobieństwa do gombrowiczowskich „gęb”, czyli nakładania społecznych masek poprzez „upupianie”, infantylizowanie ludzkich ról i ich wartości we współczesnym świecie.
Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się w środę 12 marca 2014 o godzinie 17:00. Zostanie na nim omówiona książka „Grzechotka” Joanny Jodełko.
Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów literatury,
chcących w miłym gronie wymienić poglądy na temat książek i
nie tylko!







Po raz kolejny na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki czytelnicy zetknęli się z twórczością Stefana Chwina. Tym razem za sprawą powieści „Złoty Pelikan”, w której z pozoru błahe wydarzenie sprawia, że życie głównego bohatera rozpada się.
Autor po mistrzowsku prowadzi czytelnika po ulicach Gdańska z tak topograficzną precyzją, iż ma się wrażenie wirtualnej podróży z mapą i kompasem w ręku.
Powieść ta pokazuje, że w naszym życiu nic nie jest przypadkowe.
Kunsztowny język, bogaty styl i plastyczność w kreowaniu rzeczywistości znów nie zawodzi. Czytając tę książkę, człowiek pragnie zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na swoje życie czyimiś oczami. Stefan Chwin kolejny raz udowadnia, że nie bez powodu stał się najchętniej czytanym autorem na spotkaniach czytelniczych.






 








W dniu 30 października na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, rozgorzała pełna skrajnych emocji i poglądów rozmowa na temat twórczości Sylwii Chutnik, a przede wszystkim książki pt.: „Dzidzia”.
Sześciu uczestników wymieniało spostrzeżenia do późnych godzin wieczornych, a postać pisarki skłoniła ich do refleksji na temat feminizmu oraz kondycji Polski jako państwa opiekuńczo-wspierającego, jak również stosunku ludzi do cudzego nieszczęścia i zapatrywania się na czyjeś kalectwo bądź inność.
Kontrowersyjne poglądy autorki przedstawione literackim, a jednocześnie niezwykle dosadnym językiem, miejscami wręcz rażącym fizjologicznymi określeniami, sprawiły, iż czytelnicy z niecierpliwością czekają na listopadowe spotkane autorskie z pisarką. 






           
 18 września odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło pięć osób, w tym trzech nowych miłośników literatury, którzy z wielkim zaangażowaniem i pasją włączyli się do dyskusji, która przerodziła się w burzliwą wymianę poglądów na temat najnowszej książki Pawła Huelle -  „Opowieści chłodnego morza”.
Klubowicze podzielili się bowiem na dwa obozy: pierwszy, oczarowany kunsztowną stylistyką, bogatym i literackim językiem oraz intrygującą strukturą oraz drugi, dla którego książka okazała się zbyt trudnym wyzwaniem.
Omawiana pozycja to zbiór kilku opowiadań, które łączy motyw chłodnego, wzburzonego i nieprzewidywalnego w swej dzikości, otoczonego aurą tajemniczości i zachowującym powierzone mu sekrety na wieki, Morza Bałtyckiego. Konstrukcja scalona została również poprzez wprowadzenie drugiego, wspólnego elementu – Księgi mądrości, życia i śmierci – Biblii.
Także bohaterowie złączeni są wspólnym dążeniem do odnalezienia prawdy i szczęścia, jak również poznania i zrozumienia celu egzystencji. Olśnienia dostępują jednak najczęściej dopiero u schyłku życia.
Podczas kolejnego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 23 października o godzinie 17:00, uczestnicy zmierzą się z książką Sylwii Chutnik pt.: „Dzidzia”.









„Dobre ciało” Eve Ensler to opowieść o kobietach, które za wszelką cenę dążą do doskonałości. Są to historie kilku kobiet, pochodzących z różnych warstw społecznych i odległych zakątków świata, które bez względu na pochodzenie czy status społeczny łączy jedno – nienawidzą swojego ciała.

            Książka godna polecenia każdej kobiecie, akceptującej siebie lub nie, podnosząca na duchu i pozwalająca spojrzeć na siebie z dystansem lub z perspektywy innych osób, które nierzadko postrzegają nas zupełnie inaczej niż my sami.

            Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki zostanie zaprezentowana książka Pawła Huelle„Opowieści chłodnego morza”.





   Podczas majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki za sprawą głównego bohatera powieści Erica-Emmanuela Schmitta czytelniczki wcieliły się w postać współczesnego wygnańca – imigranta i wraz z nim przeżyły pełną przygód tułaczkę z targanego wojną, cenzurą i embargo Iraku do, będącą w jego oczach Ziemią Obiecaną – Europy.
Książka „Ulisses z Bagdadu” porusza skłaniający do głębokich refleksji kontrowersyjny temat jakim jest los uchodźcy.
   Główny bohater Saad Sadd podczas wojny traci rodzinę oraz ukochaną. Traumatyczne przeżycie sprawia, iż decyduje się opuścić swój rodzinny i mimo wszystko ukochany kraj i wyruszyć na poszukiwanie lepszego, godniejszego życia w Anglii.
Jego pełna przygód podróż przypomina mityczną wędrówkę Odyseusza, jednakże tutaj tułaczka nie kończy się szczęśliwym powrotem do domu, a jak najdalszą ucieczką od niego w poszukiwaniu nowej „Itaki”.
Eric-Emmanuel Schmitt zmusza do zastanowienia się nad kwestią losu uchodźcy oraz uświadomienia sobie problemów, z jakimi przyszło im się zmagać. Kwestia poczucia tożsamości i godności, poszukiwania swojego miejsca w świecie, uczucie wyobcowania i samotności, postępowanie sprzeczne z nakazami religii, kultury i wychowania, w którym się dorastało nie są obce powieści Schmitta.
   Na kartach książki odnajdujemy odpowiedzi na wszystkie pytania. Okazuje się bowiem, iż poszukiwane szczęście znajduje się w nas samych, a najbardziej cieszy nas nie spełnienie marzeń lecz droga którą pokonaliśmy aby je urzeczywistnić, gdyż to ona wykreowała nas na ludzi, którymi jesteśmy i dopóki sami nie wyrzekniemy się  godności, nikt nam jej nie odbierze. Każdy z nas jest bowiem Ulissesem, który szuka swego miejsca w świecie, w rzeczywistości poszukując samego siebie.
   Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 19.06.2013 r. o godzinie 17:00. Omówiona zostanie na nim książka „Dobre ciało” – Eve Ensler.





10 kwietnia odbyło się siódme spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.

Omawiana na nim już druga książka autorstwa Michela Fabera, wzbudziała w uczestniczkach skrajne emocje i po raz kolejny wywołała burzliwą dyskusję.

Powieść „Szkarłatny płatek i biały” przedstawia losy przeciętnej urody prostytutki –Sugar, która dzięki wyjątkowej inteligencji oraz znajomości mężczyzn uwodzi bogatego Williama Rachama. W konsekwencji udaje jej się zawładnąć nie tylko jego sercem, ale również przejąć interesy w jego firmie perfumeryjnej, by w końcu – wprowadzić się do jego rezydencji.

Na kartach ponad 800-stronnicowej powieści autor oprowadza nas po mrocznych zaułkach wiktoriańskiego Londynu, przedstawiając miasto od nieznanej dotąd strony.

Po raz kolejny przekonujemy się, iż Michel Faber to mistrz w kreowaniu atmosfery, a tworzone przez niego portrety psychologiczne bohaterów nie mają sobie równych.

Miejscami brutalnie dosadny, wręcz wulgarny język, kontrastuje ze wspaniale lekkim stylem oraz fascynującymi opisami. Wszystko to tworzy niezapomnianą fabułę i sprawia, iż Michel Faber został uznany za najchętniej czytanego autora na spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Na kolejnym spotkaniu omówiona zostanie książka Erica Emmanuela Schmitta – „Ulisses z Bagdadu”.







Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w dniu 27.02.2013 r., omówiona została książka „Bliźnięta Fahrenheit” autorstwa Michela Fabera.

Jest to zbiór siedemnastu krótkich opowiadań, po mistrzowsku dotykających najciemniejszych stron człowieczeństwa, które łączy wspólny typ bohatera: zagubionego, poszukującego własnej tożsamości samotnika, znajdującego się w sytuacji granicznej, ulegającego najbardziej mrocznym pragnieniom i żądzom. Książka fascynuje dosadnym językiem, a jednocześnie przeraża brutalnością oraz realnością opisywanych zdarzeń. Opowiadania Michela Fabera na długo pozostawią swój ślad w duszach i umysłach czytelników.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 10 kwietnia 2013 r. o godzinie 17:00. Zostanie na nim omówiona kolejna książka Michela Fabera – „Szkarłatny płatek i biały”.

Serdecznie zapraszamy!






 




   Podczas styczniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki omawiane były dwie powieści: „Słońce Scortów” Laurenta Gaude oraz „Ślicznotka doktora Josefa” Zyty Rudzkiej. 

   Akcja pierwszej z nich toczy się w malutkim, słonecznym i ubogim włoskim miasteczku. Historia pięciu pokoleń, opowiedziana z perspektywy seniorki rodu, pokazuje, jak istotną rolę w życiu człowieka pełni rodzina i jak wielką wartość stanowi w obliczu wydarzeń, które zsyła na nas los. 

   Druga powieść z sennego miasteczka na południu Włoch przenosi nas do „pensjonatu” mieszczącego się w centrum Warszawy, w którym pozbawieni złudzeń, marzeń oraz perspektyw na przyszłość osamotnieni i opuszczeni przez najbliższych, starsi ludzie powracają pamięcią w przeszłość, która, pomimo iż przyniosła im same cierpienia jest w ich pojęciu lepsza, niż samotne oczekiwanie na wnuki, które nigdy ich nie odwiedzają lub będącą wybawieniem - śmierć.

   Z pozoru wydaje się, iż obie książki dotykają różnych tematów. W rzeczywistości obie z nich skłaniają do refleksji nad sensem życia, przemijaniem oraz utraconymi możliwościami. Po ich lekturze czytelnik zaczyna doceniać wartość, jaką pełni w życiu człowieka przyjaźń oraz rodzina. Przeczytane książki na długo pozostają w pamięci, zmieniając nasze postrzeganie rzeczywistości, ludzi i świata.

   Na kolejnym spotkaniu omówiona zostanie książka „Bliźnięta Fahrenheit” autorstwa Michela Fabera.







      12 grudnia odbyło się czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyło sześć osób. Omówiona została na nim książka Stefana Chwina „Dolina radości”. Podczas burzliwej dyskusji, uczestniczki spierały się nad interpretacją utworu, próbując odkryć metaforyczne przesłanie powieści oraz symboliczną rolę, jaką odegrał główny bohater w dziejach Europy, a może nawet świata, porównując go do Anioła Śmierci lub Jezusa.

      Data następnego spotkania została wyznaczona na 16 stycznia na godzinę 17:00. Zostaną na nim omówione dwie książki: „Słońce Scortów” Laurenta Gaude oraz „Ślicznotka doktora Josefa” Zyty Rudzkiej.
Serdecznie zapraszamy!

 

   

    
           Podczas trzeciego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się w dniu 14.11.2012 r. w lokalu biblioteki przy ulicy Motylowej 13 została omówiona książka „Blondynka z miasta Łodzi” autorstwa Andrzeja Kwietniewskiego
W dyskusji wzięło udział dziewięć osób.
Powieść już od pierwszych stron wciąga czytelnika w świat afery kryminalnej sprzed lat. Główny bohater – dziennikarz, zostaje wmieszany w intrygę z zagadkowym morderstwem w tle, co zmusza go do bolesnego powrotu w przeszłość.
Relacja, prowadzona z punktu widzenia głównego bohatera, Rafała Martensa, redaktora lokalnej telewizji, trawionego przez zwidy z przeszłości, chorobę alkoholową oraz problemy tożsamościowe, poraża potocznym, ulicznym językiem, naszpikowanym wulgaryzmami oraz anatomicznymi, dosadnymi sformułowaniami.
Podczas poszukiwań zabójcy oraz jednocześnie pragnąc odszukać swoją młodzieńczą miłość, Rafał Martens prowadzi wędrówkę po ulicach Łodzi, poruszając się przede wszystkim po słynących ze złej sławy, ciemnych zakamarkach obszaru Wschodnia-Włókiennicza,.
Podczas swojej podróży odwiedza również lokal Łódź Kaliska przy ulicy Piotrkowskiej.
Przedstawiona w książce topografia miasta zachęca do stworzenia mapy miejsc, których lepiej nie zwiedzać podczas wycieczki do Łodzi.
Potoczny styl oraz niespójna, miejscami wręcz nielogiczna fabuła, utrudniają odbiór i zrozumienie utworu.
Data następnego spotkania została wyznaczona na 12 grudnia na godzinę 17:00. Zostanie na nim zrelacjonowana książka „Dolina radości” Stefana Chwina", gdyż czas nie pozwolił, aby w pełni omówić tę książkę na bieżącym spotkaniu.
Podczas spotkania styczniowego zostanie omówiona książka „Słońce Scorów” Laurenta Gaude oraz „Ślicznotka doktora Josefa” Zyty Rudzkiej.
Serdecznie zapraszamy!











           W dniu 17.10.2012 o godzinie 17:00 odbyło się drugie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty, w którym wzięło udział dziewięć osób.
Przez półtorej godziny uczestniczki prowadziły burzliwą dyskusję na temat książki „Składana wanna” autorstwa polskiej dziennikarki, byłej rzecznik pierwszego niekomunistycznego rządu Tadeusza Mazowieckiego, Małgorzaty Niezabitowskiej.
W powieści liczącej ponad 300 stron autorka rekonstruuje dzieje swojej rodziny, począwszy od czasów stanisławowskich, aż do końca XIX wieku.
Książka zapowiada się ciekawie: sięgając po jej lekturę czytelnik ma nadzieję przeżyć podróż w odległe czasy, pełną barwnych, dramatycznych i krwawych anegdot rodzinnych, tymczasem zmaga się z przerostem opisów historycznych nad epicką fabułą.
Kolejnym zarzutem, który można postawić pisarce, jest język, który z założenia miał być kwiecisty, adekwatny do przedstawianej epoki. Tak zaplanowaną konstrukcję burzy fakt przetykania historycznych zwrotów wyrażeniami potocznymi, czasami wręcz kolokwialnymi.
Pomimo kilku niedoskonałości należy oddać sprawiedliwość autorce za kultywowanie pamięci o przodkach i podtrzymywanie oraz umacnianie w każdym pokoleniu tradycji i więzi rodzinnych.
            Następne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 14.11.2012 o godzinie 17:00, na którym zostanie omówiona książka „Blondynka z miasta Łodzi” Andrzeja Kwietniewskiego oraz „Dolina radości” Stefana Chwina.













 W dniu 19.09.2012 roku o godzinie 17:00 w Filii nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty przy ulicy Motylowej 13 odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyło w nim pięć osób. Spotkanie miało charakter organizacyjny, ustalono na nim zadania Dyskusyjnego Klubu Książki oraz zasady obowiązujące jego członków.

Jako pierwszą książkę do omówienia, uczestnicy wybrali powieść Małgorzaty Niezabitowskiej pt.„Składana wanna”.
 
Data następnego spotkania została ustalona na 17.10.2012 na godzinę 17:00.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wymianą poglądów na temat książek i nie tylko...!